23 Şubat 2012

Yumuk yumuk eller


Ece'nin tırnaklarını ilk başlarda hiç kesmedik, çok inceydiler ve törpüleyerek kısaltmayı tercih ettim. Ama bu işte ömür törpüsü yani hem minicik bebeğin parmaklarını çok uzun süre elinde zapt edemiyorsun hemde dibe kadar kısalması için çok törpülemek gerekiyordu. Bir süre sonra yandan hafif çıtlatıp sonra da elimle koparmaya başladım. Ama her seferinde düzgün koparmak pek mümkün olmuyordu ve bu sebeple yüzünü gözünü çizmesin diye neredeyse ilk 2 ay ellerinde hep eldivenle dolaştı miniğim. Sonrasında artık sadece yumruk yapmak dışında birşeyleri kavramaya çalışmaya başladığı gördüm ve tırnakları da yeterince kalınlaştığı için her hafta düzenli kesmeye başladım ve Ece'yi eldivenlerden kurtardım. Her hafta diyorum çünkü maşallah çok hızlı uzuyorlar, bir kaç vukuatımız oldu eliyle yüzüne attığı façaların fotoğrafları mevcut:))

Ece özgür kalan elleri ile 3.ay itibariyle ilk başlarda ya elini yumruk yapıp ağzına sokmaya çalışıyordu, ya da iki elini birbirine kavuşturmaya çalışıyordu. Kavrama becerisi arttıkça  artık kucağımdayken ensemdeki saçlara yakalayıp sımsıkı tutuyor ve çekiyor. Elinde 2-3 tel saçımla kalakaldığı zaman çok oldu hani yani:)) Yada yatarken babası ellerini ona uzattığında  parmaklarını yakalayıp yarı beline kadar kendini bir güzel kaldırmayı başarıyor.

Ama asıl benim için en keyiflisi de kızımı emzirirken o yumuk yumuk elleriyle bir yandan da kolumu yada göğsümü tutarken üste kalan eliyle tişörtümü sıkıca kavraması. Açıkçası bu görüntü tüm emzirme boyunca beni mest etmeye yetiyor:))

Hiç yorum yok: