2 Mart 2012

4.Ay kontrolü


Minik kraliçemiz bu ay 3cm daha uzayarak 64cm olmuş. Normal seviyede kilo artışı ile 6400gr.'a ulaşmış ve baş çevresi ise 39.5cm. Bu ay kızların kilo-boy grafiğinde, kilo olarak ortalamada iken boyun üst sınıra yakın olması dikkati çekmekte, sanırım bu konuda da babasına benzeyecek:)

Onun dışında 4. aya ulaşırken yaşanan gelişmelerden bahsedelim biraz;

UYKU: Gece gündüz uykuları artık bir düzene girdi. Ececik her akşam ortalama 7 civarında uyuyup sabah 6-7 civarında güne sevinç çığlıkları ile başlıyor. Gündüzleri ise sabah, öğlen ve ikindi olarak 3 uyku yapıyor, süreleri yarım saat ile 2 saat arası değişiyor. Ama hala gece sık sık emmek için kalkıyor. Minik kraliçe emerken bir yandan uykusuna devam ediyor ama şimdilik Ana kraliçe hala uykusuz:) Ama en önemli değişiklik ise artık Ece'nin odasındaki yataktan kendi yatağıma terfi ettim ve Ece kendi odasında yalnız uyuyabiliyor!

GAZ: 3. aydan sonra gaz problemleri oldukça azaldı. Bunda gaz ilacını değiştirmeminde biraz etkisi olmuş olabilir ama artık Ece uyanıkken sıkıntı ile sürekli ağlayan bir bebek değil. Onun yerine keyifle vakit geçirdiğimiz gülücükler saçan bir bıdık halini aldı. Yani yemede yanında yat...

HAREKET: İlk dikkatimizi çeken, özellikle emzirmek için kucağıma aldığımda yarı beline kadar kendini kaldırabiliyor. Ellerinden tutuncada çok güzel bir şekilde kendini çekiyor. Kollarının altından tutup zemine bastırınca gayet dengeli ve güzel bir şekilde basıp ayakta durmaya çalışıyor. Kafasını dik olarak tutabiliyor, çabuk yorulmuyor. Yüzüstü yattığında artık daha az sızlanıyor ve önüne koyduğum oyuncağını yakalamaya çalışıyor. Ellerini birbirine kavuşturup, oyuncaklarını çok başarılı bir şekilde kavrıyor.

BESLENME: Anne sütüne devam, anne sütü dışında aldıkları Devit damla ve gaz ilacı. Ama bu ay olan enteresan bir değişiklik ise sağdığım annesütlerini ilk aylarda biberondan sorunsuz içen kızım artık biberonu reddediyor ve diliyle ittiriyor:) yeni biberon ve biberon uçları denedik ama sonuç değişmedi, sanırım benden ayrılmak istemiyor:)) Ortalama 2 saatte bir emdiğini düşünürsek bir süre daha uzaklara gidemeyeceğim gibi:) Ek gıdalara geçme zamanımız yaklaştığı için bu zamanların tadını çıkaralım diye düşündü sanırım:))

BANYO: Dışarıda olmadığımız sürece her akşam 6 civarı banyo yapıyor. Bebek küvetini mutlaka bir miktar su ile doldurup içinde keyif yapmasını sağlıyoruz. O kadar hoşuna gidiyor ki görülmeye değer, o suda olmaktan mest oluyor, biz ise onu izlemekten mest oluyoruz:) Şampuanlamayı ise gün aşırı yapıyorum. Artık iyice uzadığı içinde ayaklarını kuvetin altına dayayıp kendini itince kafası küvetin üst kısmına değiyor, boyle giderse yakında sığmayacak ve banyo küvetine geçeceğiz:))

KONUŞMA: Ona bakarak konuştuğumuzda çok hoşuna gidiyor ve değişik sesler çıkararak cevap vermeye çalışıyor. Bebeklerin ilk önce sesli harfleri söyleyebildiklerini okumuştum o yüzden ona her seferinde farklı bir sesli harfi seçerek bir ritim oluşturup tekrar ediyorum. Dudaklarımı izleyip şaşkın bir şekilde izliyor ve bazılarını yapmaya çalışıyor. Özelliklee u-u-u biraz uh-uh-hu gibi çıkıyor ama favori sesi:) ee sevinç çığlıklarıda cabası, bunula ilgili video koymaya devam edeceğim:) Ama birisinin ona çok yaklaşarak yüksek sesle konuşmasından hoşlanmıyor ve ağlayabiliyor; o yüzden ilk önce biraz mesafe ile yaklaşılmalı ve o da karşısındaki kişiyi inceleyebilmeli sonrasında o da hemen karşısındakiyle kaynaşıyor.

Hiç yorum yok: